Zemřel Miroslav Fryčer, nejslavnější karvinský odchovanec

Český hokej smutní. Ve věku 61 let zemřel bývalý skvělý hokejový útočník, reprezentant, olympionik a později trenér Miroslav Fryčer. Dvojnásobný medailista z mistrovství světa, který startoval i na olympijských hrách, okusil v roce 1985 jako první Čech Utkání hvězd NHL. V posledních letech čelil vleklým zdravotním potížím, v minulosti musel podstoupit transplantaci jater a ledviny. Naposledy působil ve Znojmě jako trenér v sezoně 2018/19 v mezinárodní EBEL.

Miroslav Fryčer, legenda Českého hokeje patřící ke členům zlatého vítkovického týmu, který dosáhl na druhý a zatím poslední ligový titul. Po vítězné sezoně 1980/81 Fryčer emigroval do Kanady, kde rozjel kariéru v týmu Quebec Nordiques. Za ně odehrál 49 zápasů a následně jej čekala jeho nejslavnější éra (1981-1988) v Torontu, kde se vypracoval k nejlepším hráčům.

V roce 1985 se jako první Čech v historii zúčastnil Utkání hvězd. V NHL odehrál celkem 415 zápasů a zapsal 330 bodů. Z Toronta ke konci 80. let odešel do Detroitu, odtud do Edmontonu, svoji rozmanitou hráčskou dráhu zakončil v Německu a Itálii na jaře 1992.

V národním týmu vybojoval stříbrnou medaili na MS 1979 v Moskvě a bronz na šampionátu ve Švédsku dva roky poté. Fryčer následně působil jako hráčský zástupce a trenér. Koučoval Vítkovice, Havířov, italské a polské kluby. A naposledy zmíněné Znojmo.

Miroslav Fryčer byl vynikajícím hokejistou, ale také skvělým společníkem, výborným kamarádem. Miloval život, který si dokázal naplno užívat. Se všemi neřestmi. Také o nich se velmi otevřeně rozpovídal ve skvostné autobiografické knize Můj divoký hokejový život, na níž spolupracoval s redaktorem deníku Sport Lubošem Brabcem. Fryčerovy memoáry si našly cestu i na kanadský knižní trh, kde slavily velký úspěch.

Nebylo divu, Fryčer byl díky svým výkonům v prestižním ontarijském dresu a své přátelské povaze v Torontu velmi populární. „Už roky jsem si říkal, že můj životní příběh, se všemi velkými chvílemi i průšvihy, by vydal na knihu. A teď se stala skutečností. Věřím, že se fanouškům bude líbit,“ říkal Fryčer při představování publikace, z níž se stal vyhledávaný bestseller.

V jedné z kapitol velmi otevřeně líčí momenty, kdy jeho život visel na vlásku. Třeba v roce 1999, kdy musel podstoupit transplantaci jater. Aktuální zdravotní komplikace už byly nad jeho síly.

Karvinský hokej se připojuje k vyjádření hluboké upřímné soustrasti rodině a všem blízkým.

Frygo, odpočívej v pokoji.